Pampersy, czy pieluchomajtki – co wybrać?

Jeśli pacjent ma problem z nietrzymaniem moczu, to bardzo istotne jest odpowiednie dobranie rozwiązania, które będzie zapewniało ochronę i komfort. W tym celu stosuje się pampersy lub pieluchomajtki. W tym artykule podpowiemy, co będzie lepsze i w jakich sytuacjach poszczególne propozycje mogą okazać się przydatne. 

Czym różnią się pieluchomajtki od pampersów? 

Na wstępie nakreślmy, że nietrzymanie moczu może występować pod różną postacią i stopniu nasilenia. Pieluchomajtki i pampersy różnią się między sobą zwłaszcza chłonności. Do najbardziej chłonnych należą pampersy i dedykowane są one dla osób z ciężkim nietrzymaniem moczu, szczególnie u pacjentów leżących. Doświadczeni opiekunowie najczęściej zakładają je na noc i cenią fakt, że łatwo je też zakładać i zdejmować. Niektóre nowoczesne produkty zostały wyposażone w zewnętrzny wskaźnik wilgotności, co bardzo pomocne u pacjentów, niesygnalizujących swoich potrzeb.

Z kolei pieluchomajtki to produkt dla dorosłych ze średnim lub ciężkim nietrzymaniem moczu. Umożliwiają swobodne chodzenie, jednak mimo wszystko są widoczne pod ubraniem, ponieważ wyposażone są we wkład chłonny. Zakładanie i zdejmowanie nie jest trudne ze względu na pas z rzepami.

Jak dobrać pieluchomajtki dla dorosłych?

Dobranie pieluchomajtek dla dorosłych to bardzo ważna kwestia. Najprościej jest je dobrać kierując się rozmiarem bielizny noszonej przez pacjenta. Oznaczenia rozmiarów są podobne i zaczynają się od XS do XL.  Nie mogą być one zbyt ciasne, ani za luźne. Nie powinny powodować ucisku i dyskomfortu. Z kolei zbyt duże pieluchomajtki najpopularniejsze także nie będą spełniały swojego zadania w pełni ze względu na przesuwanie i ryzyka wycieków.

Utrzymanie okolic intymnych w czystości jest niezwykle istotnym aspektem. Długotrwała styczność z moczem będzie skutkować  podrażnieniami i stanami zapalnymi.  W skrajnych przypadkach jest ryzyko nasilenia nietrzymania moczu. Polecamy wybieranie produktów zaufanych marek, by mieć pewność w kwestii jakości produktów.